| Manufacturer Part Number: | BUL742A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 10988 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 400V 4A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUL742A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUL742A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 1A, 3.5A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 16 @ 800mA, 3V | |
| Power - Max | 70W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUL742A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUL742A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BUL742A is new and unused, you can buy BUL742A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUL742A.
| SS8P6CHM3_A/I | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | SS8P6CHM3_A/I.pdf | |
| 1N5402-TP | DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD | 1N5402-TP.pdf | |
| SY100EP14UK4G | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 2GHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | SY100EP14UK4G.pdf | |
| 8N3Q001EG-0036CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0036CDI.pdf | |
| LTC1663-8CMS8#PBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | LTC1663-8CMS8#PBF.pdf | |
| MB96F356RWBPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96350 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F356RWBPMC-GSE2.pdf | |
| MB89635RPF-G-1080-BNDE1 | F²MC-8L F²MC-8L MB89630R Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89635RPF-G-1080-BNDE1.pdf | |
| MPC8572LVTAVNE | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.5GHz 1023-FCPBGA (33x33) | MPC8572LVTAVNE.pdf | |
| MT46V32M16BN-6:C | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA | MT46V32M16BN-6:C.pdf | |
| LNK302DN-TL | Converter Offline Buck, Buck-Boost, Flyback Topology 66kHz SO-8C | LNK302DN-TL.pdf | |
| ISL6615ACRZ | IC MOSFET DRVR SYNC HF 6A 10-DFN | ISL6615ACRZ.pdf | |
| TPS2550DRVT | IC PWR DIST SWITCH ADJ 6SON | TPS2550DRVT.pdf | |
| NCV86604D50R2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 8-SOIC | NCV86604D50R2G.pdf |