| Manufacturer Part Number: | BUX48A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 450V 15A TO-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUX48A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUX48A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 450V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 5V @ 2.4A, 12A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 200µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - | |
| Power - Max | 175W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3 | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUX48A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUX48A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of BUX48A is new and unused, you can buy BUX48A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUX48A.
| BC559ABU | TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 | BC559ABU.pdf | |
| ZVP3306FTC | MOSFET P-CH 60V 0.09A SOT23-3 | ZVP3306FTC.pdf | |
| APT35GA90BD15 | IGBT PT 900V 63A 290W Through Hole TO-247 [B] | APT35GA90BD15.pdf | |
| P2180AF-08SR | IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC | P2180AF-08SR.pdf | |
| EP1S25F780C5N | IC FPGA 597 I/O 780FBGA | EP1S25F780C5N.pdf | |
| PIC16F1705-E/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F1705-E/SL.pdf | |
| 74HCT4053PW,118 | 3 Circuit IC Switch 2:1 120 Ohm 16-TSSOP | 74HCT4053PW,118.pdf | |
| ISL3155EIUZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | ISL3155EIUZ.pdf | |
| AD623ARMZ-REEL7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | AD623ARMZ-REEL7.pdf | |
| EL4581CSZ | IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC | EL4581CSZ.pdf | |
| IS45S16400J-6TLA1 | IC SDRAM 64M 166MHZ 54TSOP | IS45S16400J-6TLA1.pdf | |
| AZ7500BUP-E1 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-DIP | AZ7500BUP-E1.pdf |