| Manufacturer Part Number: | BUZ73A |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 200V 5.5A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BUZ73A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BUZ73A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | SIPMOS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 600 mOhm @ 4.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | - | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 530pF @ 25V | |
| Power - Max | 40W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BUZ73A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BUZ73A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of BUZ73A is new and unused, you can buy BUZ73A Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BUZ73A.
| 3EZ39DE3/TR12 | Zener Diode 39V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ39DE3/TR12.pdf | |
| 3EZ5.6D5/TR12 | Zener Diode 5.6V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ5.6D5/TR12.pdf | |
| 2EZ75D10/TR12 | Zener Diode 75V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ75D10/TR12.pdf | |
| 8N3SV75AC-0176CDI8 | VCXO IC 345MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0176CDI8.pdf | |
| 8N3Q001EG-0106CDI8 | Clock Oscillator IC 125.009375MHz, 150MHz, 312.25MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0106CDI8.pdf | |
| 8N4QV01KG-0108CDI8 | VCXO IC 100MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0108CDI8.pdf | |
| MSC1210Y5PAGT | ADC and DAC: MCU Based 24 bit 1k Serial, Parallel 64-TQFP (10x10) | MSC1210Y5PAGT.pdf | |
| MAX505AEAG+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SSOP | MAX505AEAG+.pdf | |
| PIC18LF2420-I/SP | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SPDIP | PIC18LF2420-I/SP.pdf | |
| 74AHC1G07GW-Q100H | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 5-TSSOP | 74AHC1G07GW-Q100H.pdf | |
| S25FL128SAGMFB010 | IC FLASH 128MBIT SPI CMOS 16SOIC | S25FL128SAGMFB010.pdf | |
| ISL6613EIBZ-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC | ISL6613EIBZ-T.pdf | |
| LTC1153IS8#TRPBF | Overvoltage Protection, Circuit Breaker PMIC 8-SOIC | LTC1153IS8#TRPBF.pdf | |
| FT7521L6X | Supervisor Open Drain or Open Collector 6-MicroPak | FT7521L6X.pdf | |
| XC6118N28AMR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6118N28AMR-G.pdf |