| Manufacturer Part Number: | BZX55C10_T26A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C10_T26A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C10_T26A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 7.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C10_T26A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C10_T26A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C10_T26A is new and unused, you can buy BZX55C10_T26A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C10_T26A.
| JANTX1N979CUR-1 | Zener Diode 56V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N979CUR-1.pdf | |
| ACT108-600D,412 | TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3 | ACT108-600D,412.pdf | |
| UP0411200L | TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI6 | UP0411200L.pdf | |
| DSS30101L-7 | TRANS NPN 30V 1A SOT23 | DSS30101L-7.pdf | |
| 8T49N008A-012NLGI | IC CLK GEN LVDS/LVPECL 40VFQFN | 8T49N008A-012NLGI.pdf | |
| 8N4Q001EG-1080CDI | Clock Oscillator IC 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1080CDI.pdf | |
| AS1500-T | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC | AS1500-T.pdf | |
| AGLP060V5-VQG176I | IC FPGA 137 I/O 176VQFP | AGLP060V5-VQG176I.pdf | |
| DSPIC33FJ64GS606-50I/MR | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 50 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33FJ64GS606-50I/MR.pdf | |
| SN74AHC1G14DBVTG4 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-23-5 | SN74AHC1G14DBVTG4.pdf | |
| ADM1294-1AACPZ-RL7 | IC MONITOR QUAD UV/OV 16LFCSP | ADM1294-1AACPZ-RL7.pdf | |
| XC6119C14A7R-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USPN (0.90x1.2) | XC6119C14A7R-G.pdf | |
| LM2937ES-15/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 500mA DDPAK/TO-263-3 | LM2937ES-15/NOPB.pdf |