| Manufacturer Part Number: | BZX55C10_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C10_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C10_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 7.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C10_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C10_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C10_T50A is new and unused, you can buy BZX55C10_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C10_T50A.
| BAS116E6433HTMA1 | Diode Standard 80V 250mA (DC) Surface Mount PG-SOT23-3 | BAS116E6433HTMA1.pdf | |
| IPP05N03LB G | MOSFET N-CH 30V 80A TO-220 | IPP05N03LB G.pdf | |
| ATF750CL-15JI | IC CPLD 10MC 15NS 28PLCC | ATF750CL-15JI.pdf | |
| M5-192/68-20VI/1 | IC CPLD 192MC 20NS 100TQFP | M5-192/68-20VI/1.pdf | |
| XC7VX330T-2FF1157C | IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA | XC7VX330T-2FF1157C.pdf | |
| R5F1017CANA#W0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-HWQFN (4x4) | R5F1017CANA#W0.pdf | |
| PCA9539DBR | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-SSOP | PCA9539DBR.pdf | |
| TLC27L2AID | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC27L2AID.pdf | |
| OP4177AR | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | OP4177AR.pdf | |
| 74LCX245MTC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LCX245MTC.pdf | |
| 74HC7541N,112 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DIP | 74HC7541N,112.pdf | |
| 7037L15PF | IC SRAM 576KBIT 15NS 100TQFP | 7037L15PF.pdf | |
| ADM6318CY46ARJZ-R7 | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel SOT-23-5 | ADM6318CY46ARJZ-R7.pdf | |
| MCP1651R-E/MS | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-MSOP | MCP1651R-E/MS.pdf |