| Manufacturer Part Number: | BZX55C11_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C11_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C11_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C11_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C11_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C11_T50A is new and unused, you can buy BZX55C11_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C11_T50A.
| BU1008A5S-E3/45 | RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU-5S | BU1008A5S-E3/45.pdf | |
| EGP30B-E3/73 | Diode Standard 100V 3A Through Hole GP20 | EGP30B-E3/73.pdf | |
| ZTX688B | TRANS NPN 12V 3A E-LINE | ZTX688B.pdf | |
| BCR 114L3 E6327 | TRANS PREBIAS NPN 250MW TSLP-3 | BCR 114L3 E6327.pdf | |
| 8N3QV01FG-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0113CDI.pdf | |
| C8051F302-GM | 8051 C8051F30x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 11-QFN (3x3) | C8051F302-GM.pdf | |
| DSPIC30F2020-20E/MM | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC30F2020-20E/MM.pdf | |
| MB90F543GSPF-GS-9015 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F543GSPF-GS-9015.pdf | |
| ZGP323LAH4832C00TR | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP | ZGP323LAH4832C00TR.pdf | |
| 74HCT4066D,112 | 4 Circuit IC Switch 1:1 20 Ohm (Typ) 14-SO | 74HCT4066D,112.pdf | |
| Z53C8003PSC | SCSI Terminator 8 Terminations 48-DIP | Z53C8003PSC.pdf | |
| GS9092ACNE3 | IC SERIALIZER SMPTE 56QFN | GS9092ACNE3.pdf | |
| SN74BCT573NSR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74BCT573NSR.pdf | |
| AT25128N1-10SI-1.8 | IC EEPROM 128KBIT 2.1MHZ 16SOIC | AT25128N1-10SI-1.8.pdf | |
| MM5453N/NOPB | IC DRIVER LIQ CRYSTL DISP 40-DIP | MM5453N/NOPB.pdf |