| Manufacturer Part Number: | BZX55C15_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±6% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C15_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C15_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 11V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C15_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C15_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C15_T50A is new and unused, you can buy BZX55C15_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C15_T50A.
| ZTX601STOB | TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE | ZTX601STOB.pdf | |
| AO6801E | MOSFET 2P-CH 30V 2A 6TSOP | AO6801E.pdf | |
| PMV20XN,215 | MOSFET N-CH 30V 4.8A SOT23 | PMV20XN,215.pdf | |
| 10M08DCU324C8G | IC FPGA 246 I/O 324UBGA | 10M08DCU324C8G.pdf | |
| R5F5631YHDFB#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F5631YHDFB#V0.pdf | |
| ML610Q411P-NNNTB0ARL | nX-U8/100 ML610400 Microcontroller IC 8-Bit 625kHz 16KB (8K x 16) FLASH | ML610Q411P-NNNTB0ARL.pdf | |
| D12312SVF25V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz ROMless 100-QFP (14x20) | D12312SVF25V.pdf | |
| 709369L7PF8 | IC SRAM 288KBIT 7.5NS 100TQFP | 709369L7PF8.pdf | |
| MC20XS4200FK | IC SW HIGH SIDE 24V DUAL 23PQFN | MC20XS4200FK.pdf | |
| XC6122E444ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E444ER-G.pdf | |
| ZR40402R50STZ | Shunt Voltage Reference IC ±2% 15mA E-Line-3 | ZR40402R50STZ.pdf | |
| TPS62315YZR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.875V 1 Output 500mA 8-UFBGA, CSPBGA | TPS62315YZR.pdf | |
| TPS7325QP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 8-PDIP | TPS7325QP.pdf |