| Manufacturer Part Number: | BZX55C18_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±6% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C18_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C18_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 14V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C18_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C18_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C18_T50A is new and unused, you can buy BZX55C18_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C18_T50A.
| ES2G-13-F | DIODE GEN PURP 400V 2A SMB | ES2G-13-F.pdf | |
| SMAZ5V6-13 | Zener Diode 5.6V 1W ±5% Surface Mount SMA | SMAZ5V6-13.pdf | |
| BT131-800D,412 | TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92-3 | BT131-800D,412.pdf | |
| IRF6635 | MOSFET N-CH 30V 32A DIRECTFET | IRF6635.pdf | |
| CDC906PWRG4 | IC 2:6PLL SYNTH/MULT/DIV 20TSSOP | CDC906PWRG4.pdf | |
| 8N4QV01LG-0012CDI | VCXO IC 672.1627MHz, 696.4215MHz, 672.1627MHz, 696.4215MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0012CDI.pdf | |
| LTC2633AHTS8-LO12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2633AHTS8-LO12#TRMPBF.pdf | |
| 5SGSMD4E1H29C2N | IC FPGA 360 I/O 780HBGA | 5SGSMD4E1H29C2N.pdf | |
| PIC16C56A-04I/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C56A-04I/P.pdf | |
| PIC16F767T-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F767T-I/ML.pdf | |
| ST72F361J9T3 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 60KB (60K x 8) FLASH | ST72F361J9T3.pdf | |
| LMV324IDT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LMV324IDT.pdf | |
| SN74ABT18646PM | IC SCAN-TEST-DEV/TXRX 64-LQFP | SN74ABT18646PM.pdf | |
| XC6121E717MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121E717MR-G.pdf | |
| MAX6382XR24D6-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | MAX6382XR24D6-T.pdf |