| Manufacturer Part Number: | BZX55C24_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 500mW ±6% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C24_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C24_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 18V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C24_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C24_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C24_T50A is new and unused, you can buy BZX55C24_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C24_T50A.
| CDBA260LR-HF | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC | CDBA260LR-HF.pdf | |
| JANTX1N6635US | Zener Diode 4.3V 5W ±5% Through Hole E, Axial | JANTX1N6635US.pdf | |
| KSB1098OTU | TRANS PNP DARL 100V 5A TO-220F | KSB1098OTU.pdf | |
| CS3310-KSZ | IC VOLUME CTRL STER DGTL 16SOIC | CS3310-KSZ.pdf | |
| SI5338B-B-GMR | IC CLK GEN I2C QUAD 24QFN | SI5338B-B-GMR.pdf | |
| DS1100LU-250+T | Delay Line IC Nonprogrammable 5 Tap 250ns 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1100LU-250+T.pdf | |
| 8N4DV85FC-0111CDI8 | VCXO IC 500MHz, 500MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0111CDI8.pdf | |
| 8N4SV75KC-0010CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0010CDI8.pdf | |
| Z84C3006FEC00TR | Counter/Timer Circuit (CTC) IC 6MHz 44-LQFP | Z84C3006FEC00TR.pdf | |
| DS12885Q | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 114B Parallel 28-LCC (J-Lead) | DS12885Q.pdf | |
| AD9754AR | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | AD9754AR.pdf | |
| MAX551AEUB+T | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 10-uMAX | MAX551AEUB+T.pdf | |
| PIC16F1709-E/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16F1709-E/P.pdf | |
| MB90020PMT-GS-210 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90020PMT-GS-210.pdf | |
| R5F571MJGDLK#20 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F571MJGDLK#20.pdf |