| Manufacturer Part Number: | BZX55C2V4_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 2.4V 500mW ±6% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C2V4_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C2V4_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.4V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 85 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C2V4_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C2V4_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C2V4_T50A is new and unused, you can buy BZX55C2V4_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C2V4_T50A.
| UDZSTE-173.3B | Zener Diode 3.3V 200mW ±3% Surface Mount UMD2 | UDZSTE-173.3B.pdf | |
| BC214_J35Z | TRANS PNP 30V 0.5A TO-9 | BC214_J35Z.pdf | |
| TIP48-S | TRANS NPN 300V 1A | TIP48-S.pdf | |
| BSL207SP | MOSFET P-CH 20V 6A 6-TSOP | BSL207SP.pdf | |
| 8N4SV75KC-0011CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0011CDI.pdf | |
| MAX5841LEUB+T | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 10-uMAX | MAX5841LEUB+T.pdf | |
| XC6SLX100-3FG484I | IC FPGA 326 I/O 484FBGA | XC6SLX100-3FG484I.pdf | |
| PIC32MX470F512LT-120/PF | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC32MX470F512LT-120/PF.pdf | |
| MT9171ANR1 | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 24-SSOP | MT9171ANR1.pdf | |
| MM74HC373SJ | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOP | MM74HC373SJ.pdf | |
| N25Q064A13ESEA0F | SERIAL NOR SLC 16MX4 SOIC | N25Q064A13ESEA0F.pdf | |
| CY7C1415BV18-250BZC | IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1415BV18-250BZC.pdf | |
| S-1711D2815-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 2.8V 150mA SOT-23-6 | S-1711D2815-M6T1G.pdf |