| Manufacturer Part Number: | BZX55C36_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 500mW ±6% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C36_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C36_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 27V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C36_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C36_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C36_T50A is new and unused, you can buy BZX55C36_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C36_T50A.
| SB350S-E3/54 | Diode Schottky 50V 3A Through Hole DO-204AC (DO-15) | SB350S-E3/54.pdf | |
| TZMC20-M-18 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC20-M-18.pdf | |
| 2N2325A | DIODE SILICON CTRL | 2N2325A.pdf | |
| AD5321BRTZ-500RL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-6 | AD5321BRTZ-500RL7.pdf | |
| ISL5857IB | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC W | ISL5857IB.pdf | |
| EPXA4F1020C3 | IC EXCALIBUR ARM 1020FBGA | EPXA4F1020C3.pdf | |
| R5F21266SNFP#X6 | R8C R8C/2x/26 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21266SNFP#X6.pdf | |
| HIN232ACP | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | HIN232ACP.pdf | |
| 72V841L20PF | IC FIFO SYNC 2048X18 20NS 64QFP | 72V841L20PF.pdf | |
| SY10EP16VKG-TR | IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-MSOP | SY10EP16VKG-TR.pdf | |
| MT47H128M8SH-25E AIT:M | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA | MT47H128M8SH-25E AIT:M.pdf | |
| LTC2945HUD-1#PBF | Power Supply Controller General Purpose 12-QFN (3x3) | LTC2945HUD-1#PBF.pdf | |
| X80203V20I | Power Supply Controller Power Supply Sequencer 20-TSSOP | X80203V20I.pdf | |
| LM4040D20ILP | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM4040D20ILP.pdf |