| Manufacturer Part Number: | BZX55C8V2_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±6% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX55C8V2_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX55C8V2_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX55C8V2_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX55C8V2_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX55C8V2_T50A is new and unused, you can buy BZX55C8V2_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX55C8V2_T50A.
| VS-MBR2080CTG-1PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 10A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA | VS-MBR2080CTG-1PBF.pdf | |
| VS-10RIA10 | SCR 100V 25A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AA (TO-48) | VS-10RIA10.pdf | |
| STB20NM60-1 | MOSFET N-CH 600V 20A I2PAK | STB20NM60-1.pdf | |
| IDT5T93GL161PFGI8 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 450MHz 64-LQFP | IDT5T93GL161PFGI8.pdf | |
| 8N4SV75AC-0075CDI8 | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0075CDI8.pdf | |
| 8N4SV76BC-0155CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0155CDI.pdf | |
| MAX1085BCSA+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | MAX1085BCSA+T.pdf | |
| LTC2636IDE-LZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2636IDE-LZ10#TRPBF.pdf | |
| CY8C21223-24SXI | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 16-SOIC | CY8C21223-24SXI.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9048 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9048.pdf | |
| PIC16C662T-04/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C662T-04/L.pdf | |
| LTC2864HDD-2#TRPBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-DFN (3x3) | LTC2864HDD-2#TRPBF.pdf | |
| LPV321M7X | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | LPV321M7X.pdf | |
| MAX4416EUA | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4416EUA.pdf | |
| SN74AC04MDREP | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | SN74AC04MDREP.pdf |