| Manufacturer Part Number: | BZX79C11_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C11_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C11_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C11_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C11_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C11_T50A is new and unused, you can buy BZX79C11_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C11_T50A.
| V40100G-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 20A Through Hole TO-220-3 | V40100G-E3/45.pdf | |
| RB520S-30DP-TP | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0201 | RB520S-30DP-TP.pdf | |
| 1PMT4123CE3/TR13 | Zener Diode 39V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4123CE3/TR13.pdf | |
| 1N5944APE3/TR12 | Zener Diode 62V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5944APE3/TR12.pdf | |
| SL28773ELCT | IC CLOCK CK505 PCIE INTEL 32QFN | SL28773ELCT.pdf | |
| CY2CC1810OXI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | CY2CC1810OXI.pdf | |
| LTC1650ACN#PBF | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-PDIP | LTC1650ACN#PBF.pdf | |
| M2GL005S-1TQG144 | IC FPGA 84 I/O 144TQFP | M2GL005S-1TQG144.pdf | |
| XCV200E-7PQ240I | IC FPGA 158 I/O 240QFP | XCV200E-7PQ240I.pdf | |
| COP8SAC720N9 | COP8 COP8™ 8SA Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (4K x 8) OTP 20-DIP | COP8SAC720N9.pdf | |
| SN74HC4852PWRE4 | 2 Circuit IC Switch 4:1 195 Ohm 16-TSSOP | SN74HC4852PWRE4.pdf | |
| LTC1385IG#PBF | 2/2 Transceiver Full RS562 20-SSOP | LTC1385IG#PBF.pdf | |
| LT1227CS8#PBF | IC VIDEO CURRNT FEEDBK AMP 8SOIC | LT1227CS8#PBF.pdf | |
| 72V215L15PFI8 | IC FIFO SYNC 512X18 15NS 64-TQFP | 72V215L15PFI8.pdf | |
| MT46V32M4TG-75:D | IC DDR SDRAM 128M 7.5NS 66TSOP | MT46V32M4TG-75:D.pdf |