| Manufacturer Part Number: | BZX79C16_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C16_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C16_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 11.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C16_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C16_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C16_T50A is new and unused, you can buy BZX79C16_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C16_T50A.
| BB135,135 | DIODE UHF VAR CAP 30V SOD323 | BB135,135.pdf | |
| MMFZ10T1G | Zener Diode 10V 500mW Surface Mount SOD-123 | MMFZ10T1G.pdf | |
| 94-2989 | MOSFET N-CH 55V 64A D2PAK | 94-2989.pdf | |
| 8N4Q001KG-0196CDI8 | Clock Oscillator IC 102.4MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0196CDI8.pdf | |
| PIC18LF47J53-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF47J53-I/PT.pdf | |
| PIC18F2680-E/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2680-E/SO.pdf | |
| ATSAM4S4CA-AN | ARM® Cortex®-M4 SAM4S Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4S4CA-AN.pdf | |
| MPC8313ECZQAGDC | PowerPC e300c3 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 516-TEPBGA (27x27) | MPC8313ECZQAGDC.pdf | |
| STA505 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D PowerSO-36 | STA505.pdf | |
| TLV2254AQDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2254AQDG4.pdf | |
| 74HC245N,652 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DIP | 74HC245N,652.pdf | |
| NLV14538BDWG | Monostable Multivibrator 95ns 16-SOIC | NLV14538BDWG.pdf | |
| SN74CBT16211ADLG4 | Bus Switch 12 x 1:1 56-SSOP | SN74CBT16211ADLG4.pdf | |
| 7007S55J8 | IC SRAM 256KBIT 55NS 68PLCC | 7007S55J8.pdf | |
| MP2620DU-LF-Z | IC BATT CHRG LI-ION | MP2620DU-LF-Z.pdf |