| Manufacturer Part Number: | BZX79C20_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C20_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C20_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 14V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C20_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C20_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C20_T50A is new and unused, you can buy BZX79C20_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C20_T50A.
| VS-HFA30TA60CHN3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 15A Through Hole TO-220-3 | VS-HFA30TA60CHN3.pdf | |
| BZX884-B15,315 | Zener Diode 15V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | BZX884-B15,315.pdf | |
| 1N5244B (DO-35) | Zener Diode 14V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5244B (DO-35).pdf | |
| NZT660A | TRANS PNP 60V 3A SOT223 | NZT660A.pdf | |
| DN2535N3-G-P013 | MOSFET N-CH 350V 0.12A TO92-3 | DN2535N3-G-P013.pdf | |
| SI5338M-B-GMR | IC CLK GENERATOR I2C PROGR 24QFN | SI5338M-B-GMR.pdf | |
| IDT49FCT805ASO | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | IDT49FCT805ASO.pdf | |
| 8N3DV85BC-0007CDI | VCXO IC 622.08MHz, 666.5143MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0007CDI.pdf | |
| LCMXO2280C-3TN100I | IC FPGA 73 I/O 100TQFP | LCMXO2280C-3TN100I.pdf | |
| STM32F100V8T6B | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F100V8T6B.pdf | |
| MB90362TEPMT-G-004E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90360E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90362TEPMT-G-004E1.pdf | |
| MAX3181EUK+T | 0/1 Receiver RS232 SOT-23-5 | MAX3181EUK+T.pdf | |
| DS90CF562MTDX/NOPB | Interface 48-TSSOP | DS90CF562MTDX/NOPB.pdf | |
| LME49710HA/NOPB | Audio Amplifier 1 Circuit TO-99-8 | LME49710HA/NOPB.pdf | |
| CD74HC241M96E4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | CD74HC241M96E4.pdf |