| Manufacturer Part Number: | BZX79C24_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C24_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C24_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 16.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C24_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C24_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C24_T50A is new and unused, you can buy BZX79C24_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C24_T50A.
| GBPC35005W-E4/51 | DIODE 1PH 35A 50V GBPC-W | GBPC35005W-E4/51.pdf | |
| SB020-E3/73 | Diode Schottky 20V 600mA Through Hole MPG06 | SB020-E3/73.pdf | |
| C180P | SCR 1000V 235A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | C180P.pdf | |
| BUK9Y41-80E,115 | MOSFET N-CH 80V 24A LFPAK | BUK9Y41-80E,115.pdf | |
| 8N4Q001EG-0157CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 100.011MHz, 99.989MHz, 100.022MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0157CDI.pdf | |
| MCP3201-CI/MS | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | MCP3201-CI/MS.pdf | |
| THS6062IDGNR | 0/2 Receiver Full DSL 8-MSOP-PowerPad | THS6062IDGNR.pdf | |
| PCA9539PWE4 | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | PCA9539PWE4.pdf | |
| OPA1013CN8 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | OPA1013CN8.pdf | |
| MAX44253AUE+T | IC AMP LNA PREC LOW DRIFT TSSOP | MAX44253AUE+T.pdf | |
| SN74F20N | NAND Gate IC 2 Channel 14-PDIP | SN74F20N.pdf | |
| MTFC16GJGEF-AIT Z | IC FLASH 16GBIT 169TFBGA | MTFC16GJGEF-AIT Z.pdf | |
| EL7104CSZ | IC PWR MOSFET DVR HS 8-SOIC | EL7104CSZ.pdf | |
| MCP130-270DI/TO | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | MCP130-270DI/TO.pdf | |
| XC6122F527ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122F527ER-G.pdf |