| Manufacturer Part Number: | BZX79C27_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C27_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C27_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 18.9V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C27_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C27_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C27_T50A is new and unused, you can buy BZX79C27_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C27_T50A.
| DSEI2X31-10B | Diode Array 2 Independent Standard 1000V (1kV) 30A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSEI2X31-10B.pdf | |
| DSSK30-0045B | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-3P-3 Full Pack | DSSK30-0045B.pdf | |
| APTC60TAM21SCTPAG | MOSFET 6N-CH 600V 116A SP6-P | APTC60TAM21SCTPAG.pdf | |
| CDC857-3DGGG4 | IC 3.3V PLL CLK-DRVR 48-TSSOP | CDC857-3DGGG4.pdf | |
| ICS574M | IC CLOCK ZDB 1:4 160MHZ 8SOIC | ICS574M.pdf | |
| DS1050Z-010+T&R | Programmable Timer IC 10kHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1050Z-010+T&R.pdf | |
| AD7890AR-10 | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 117k Serial 24-SOIC | AD7890AR-10.pdf | |
| AD8400ARZ50-REEL | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC | AD8400ARZ50-REEL.pdf | |
| MB9AFA42NBPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AA40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 160KB (160K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB9AFA42NBPMC-G-JNE2.pdf | |
| 74LV74DB,118 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP | 74LV74DB,118.pdf | |
| 74LVC1G58DW-7 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input SOT-363 | 74LVC1G58DW-7.pdf | |
| 24LC1025-E/SN | IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIC | 24LC1025-E/SN.pdf | |
| 70V3579S5BCGI | IC SRAM 1.125MBIT 5NS 256CABGA | 70V3579S5BCGI.pdf | |
| XC6122A341ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A341ER-G.pdf | |
| TPS3836H30DBVR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3836H30DBVR.pdf |