| Manufacturer Part Number: | BZX79C30_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C30_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C30_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 21V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C30_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C30_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C30_T50A is new and unused, you can buy BZX79C30_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C30_T50A.
| MCC310-18IO1 | SCR Module 1800V 500A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | MCC310-18IO1.pdf | |
| SI4900DY-T1-E3 | MOSFET 2N-CH 60V 5.3A 8-SOIC | SI4900DY-T1-E3.pdf | |
| PIC18LF44K22T-I/MV | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 40-UQFN (5x5) | PIC18LF44K22T-I/MV.pdf | |
| MCIMX355AJQ5C | ARM1136JF-S Microprocessor IC i.MX35 1 Core, 32-Bit 532MHz 400-MAPBGA (17x17) | MCIMX355AJQ5C.pdf | |
| KSZ8895MLUB-TR | Ethernet Switch 10/100 Base-T/TX PHY I²C, SPI Interface 128-LQFP (14x14) | KSZ8895MLUB-TR.pdf | |
| PCAL9538APWJ | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-TSSOP | PCAL9538APWJ.pdf | |
| TLV2401IDG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2401IDG4.pdf | |
| EL5306ISZ-T7 | General Purpose Amplifier 3 Circuit 16-SOIC | EL5306ISZ-T7.pdf | |
| 74ALVT162241DGG:51 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74ALVT162241DGG:51.pdf | |
| MC10H124L | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 4 Channel 16-CDIP | MC10H124L.pdf | |
| TLE5206-2S | Motor Driver DMOS Parallel P-TO220-7 | TLE5206-2S.pdf | |
| S-1142C37H-E6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.7V 200mA 6-HSOP | S-1142C37H-E6T2U.pdf |