| Manufacturer Part Number: | BZX79C33_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C33_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C33_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 80 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 23.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C33_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C33_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C33_T50A is new and unused, you can buy BZX79C33_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C33_T50A.
| CDLL5271 | Zener Diode 100V 10W ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL5271.pdf | |
| SMBG5939A/TR13 | Zener Diode 39V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5939A/TR13.pdf | |
| CY22388ZXC-25T | IC CLOCK GENERATOR | CY22388ZXC-25T.pdf | |
| IDT5V9910A-2SOG8 | IC BUFFER ZD PLL SGL I/O 24-SOIC | IDT5V9910A-2SOG8.pdf | |
| 8N4SV75FC-0097CDI8 | VCXO IC 38.88MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0097CDI8.pdf | |
| XC6SLX45-3FGG676I | IC FPGA 358 I/O 676FBGA | XC6SLX45-3FGG676I.pdf | |
| 5AGXFB3H4F35I3G | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXFB3H4F35I3G.pdf | |
| PIC32MX320F128HT-80V/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX320F128HT-80V/MR.pdf | |
| PCA9538APWJ | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-TSSOP | PCA9538APWJ.pdf | |
| MAX931CUA+T | Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 8-uMAX | MAX931CUA+T.pdf | |
| SN74HC595PW | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP | SN74HC595PW.pdf | |
| CY7C1356C-250AXCT | IC SRAM 9MBIT 250MHZ 100TQFP | CY7C1356C-250AXCT.pdf | |
| S-8232AJFT-T2-G | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 8-TSSOP | S-8232AJFT-T2-G.pdf | |
| MCP809T-315I/TT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MCP809T-315I/TT.pdf | |
| XC6118N37BGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118N37BGR-G.pdf |