| Manufacturer Part Number: | BZX79C36_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C36_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C36_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 25.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C36_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C36_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C36_T50A is new and unused, you can buy BZX79C36_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C36_T50A.
| RB162L-40TE25 | DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDS | RB162L-40TE25.pdf | |
| BLF8G20LS-200V,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.6A 1.81GHz ~ 1.88GHz 17.5dB 55W CDFM6 | BLF8G20LS-200V,112.pdf | |
| AOL1418 | MOSFET N-CH 30V 85A 8ULTRASO | AOL1418.pdf | |
| SA575DR2G | IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 20-SOIC | SA575DR2G.pdf | |
| 8N4SV76EC-0020CDI8 | VCXO IC 106.25MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0020CDI8.pdf | |
| 5SGXEA9K3H40C4N | IC FPGA 696 I/O 1517HBGA | 5SGXEA9K3H40C4N.pdf | |
| PIC16LF1704-I/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16LF1704-I/SL.pdf | |
| PIC16C54C-20/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C54C-20/P.pdf | |
| AD532SD | Analog Multiplier/Divider 4-Quadrant 14-CDIP | AD532SD.pdf | |
| RM24C32C-BSNC-B | IC SERIAL CBRAM 32KB 8SOIC | RM24C32C-BSNC-B.pdf | |
| XC6122C426ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C426ER-G.pdf | |
| LT1461AIS8-4#TRPBF | Series Voltage Reference IC ±0.04% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LT1461AIS8-4#TRPBF.pdf | |
| MIC5301-2.85YD5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 150mA TSOT-23-5 | MIC5301-2.85YD5-TR.pdf | |
| MIC37151-3.3WR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A S-PAK-5 | MIC37151-3.3WR.pdf |