| Manufacturer Part Number: | BZX79C3V3_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C3V3_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C3V3_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 95 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C3V3_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C3V3_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C3V3_T50A is new and unused, you can buy BZX79C3V3_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C3V3_T50A.
| ZVN3306ASTZ | MOSFET N-CH 60V 0.27A TO92-3 | ZVN3306ASTZ.pdf | |
| IRGS4615DTRLPBF | IGBT 600V 23A 99W Surface Mount D2PAK | IRGS4615DTRLPBF.pdf | |
| ICS556G-03IT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 25MHz 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | ICS556G-03IT.pdf | |
| 8N3Q001LG-0160CDI8 | Clock Oscillator IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0160CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-1102CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1102CDI8.pdf | |
| DS1344D-18+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 96B SPI 14-WFDFN Exposed Pad | DS1344D-18+.pdf | |
| AD73311LARSZ-REEL | 1 Channel AFE 16 Bit 50mW 20-SSOP | AD73311LARSZ-REEL.pdf | |
| MAX147BCAP+T | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX147BCAP+T.pdf | |
| XA6SLX25-3CSG324I | IC FPGA 226 I/O 324CSGBGA | XA6SLX25-3CSG324I.pdf | |
| TRS3222IPW | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | TRS3222IPW.pdf | |
| MAX4265ESA | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | MAX4265ESA.pdf | |
| TC835CKW | IC ADC 4 1/2DGT BCD 44-MQFP | TC835CKW.pdf | |
| L6747C | IC MOSFET DVR N-CH DUAL 8-VFDFPN | L6747C.pdf | |
| ADM1232AARNZ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 8-SOIC | ADM1232AARNZ.pdf | |
| X40420V14-BT1 | Supervisor Open Drain, Open Drain 2 Channel 14-TSSOP | X40420V14-BT1.pdf |