| Manufacturer Part Number: | BZX79C3V9_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C3V9_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C3V9_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C3V9_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C3V9_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C3V9_T50A is new and unused, you can buy BZX79C3V9_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C3V9_T50A.
| MMBD1205 | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 100V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD1205.pdf | |
| VS-70HF60 | DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB | VS-70HF60.pdf | |
| S12KR | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-4 | S12KR.pdf | |
| CZRW55C3V3-G | Zener Diode 3.3V 500mW ±6% Surface Mount SOD-123 | CZRW55C3V3-G.pdf | |
| BDX34BTU | TRANS PNP 80V 10A TO-220 | BDX34BTU.pdf | |
| ADS1240E | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 24-SSOP | ADS1240E.pdf | |
| AD570SD | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 18-CDIP | AD570SD.pdf | |
| MAX5253ACAP | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 20-SSOP | MAX5253ACAP.pdf | |
| ATF22LV10CQZ-30PU | 22V10 Programmable Logic Device (PLD) IC 10 Macrocells 30ns 24-PDIP | ATF22LV10CQZ-30PU.pdf | |
| SN74LS373DWR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74LS373DWR.pdf | |
| S-1206B35-M3T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 250mA SOT-23-3 | S-1206B35-M3T1G.pdf | |
| S-1206B1C-I6T2U | IC REG LDO | S-1206B1C-I6T2U.pdf | |
| AP130-30WG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA SC-59 | AP130-30WG-7.pdf | |
| LMS1585ACSX-1.5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 5A DDPAK/TO-263-3 | LMS1585ACSX-1.5.pdf |