| Manufacturer Part Number: | BZX79C43_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX79C43_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX79C43_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 30.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX79C43_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX79C43_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX79C43_T50A is new and unused, you can buy BZX79C43_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX79C43_T50A.
| MD16160S-BM2MM | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 160A Chassis Mount S-3 Module | MD16160S-BM2MM.pdf | |
| RGP10DEHE3/91 | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | RGP10DEHE3/91.pdf | |
| 1N5336BG | Zener Diode 4.3V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5336BG.pdf | |
| TZMC7V5-GS18 | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC7V5-GS18.pdf | |
| BZM55C47-TR | Zener Diode 47V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55C47-TR.pdf | |
| NTD3055-150G | MOSFET N-CH 60V 9A DPAK | NTD3055-150G.pdf | |
| 8T49N203A-000NLGI8 | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 8T49N203A-000NLGI8.pdf | |
| 8N4QV01LG-0133CDI8 | VCXO IC 480MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0133CDI8.pdf | |
| CS43L21-CNZR | DAC, Audio 24 bit 96k Serial 32-QFN (5x5) | CS43L21-CNZR.pdf | |
| PIC16F1716-E/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F1716-E/SS.pdf | |
| PIC32MX550F256HT-V/MR | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC32MX550F256HT-V/MR.pdf | |
| MB90387SPMT-GT-258E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90385 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 48-LQFP (7x7) | MB90387SPMT-GT-258E1.pdf | |
| MC74LVXT4053DR2 | 3 Circuit IC Switch 2:1 26 Ohm 16-SOIC | MC74LVXT4053DR2.pdf | |
| UCC5687PMG4 | SCSI, LVD Terminator 27 Terminations 64-LQFP (10x10) | UCC5687PMG4.pdf | |
| OP42GSZ | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OP42GSZ.pdf |