| Manufacturer Part Number: | BZX85C11_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C11_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C11_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 7.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C11_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C11_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C11_T50A is new and unused, you can buy BZX85C11_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C11_T50A.
| 2SB15040QA | TRANS PNP DARL 50V 8A MT-3 | 2SB15040QA.pdf | |
| CS44800-CQZR/B | IC AMP CTLR DGTL 8CH 64LQFP | CS44800-CQZR/B.pdf | |
| 844441BMI-150T | IC GENERATR CLK SAS/SATA 8SOIC | 844441BMI-150T.pdf | |
| LCMXO640C-4BN256I | IC FPGA 159 I/O 256CABGA | LCMXO640C-4BN256I.pdf | |
| ADUC814BRUZ | 8052 MicroConverter® ADuC8xx Microcontroller IC 8-Bit 16.78MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-TSSOP | ADUC814BRUZ.pdf | |
| 82P20516DBFG | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 484-CABGA (19x19) | 82P20516DBFG.pdf | |
| TLE2142AIDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2142AIDR.pdf | |
| HA9P2556-9 | Analog Multiplier 4-Quadrant 16-SOIC | HA9P2556-9.pdf | |
| ISL3035EIRTZ-T | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 6 Channel 100Mbps 16-TQFN (3x3) | ISL3035EIRTZ-T.pdf | |
| FT93C66A-UDR-B | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP | FT93C66A-UDR-B.pdf | |
| CY7C1460KV33-200AXC | IC SRAM 36MBIT 200MHZ 100TQFP | CY7C1460KV33-200AXC.pdf | |
| TPS65056RSMR | Mobile/OMAP™ PMIC 32-VQFN (4x4) | TPS65056RSMR.pdf | |
| CAT872-30ULGT3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 6-ULLGA (1.45x1) | CAT872-30ULGT3.pdf | |
| LT3740EDHC#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-DFN (5x3) | LT3740EDHC#PBF.pdf | |
| TPS62693YFDR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.85V 1 Output 800mA 6-XFBGA, DSBGA | TPS62693YFDR.pdf |