| Manufacturer Part Number: | BZX85C15_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C15_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C15_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 10.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C15_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C15_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C15_T50A is new and unused, you can buy BZX85C15_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C15_T50A.
| MMBZ4715-HE3-08 | Zener Diode 36V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4715-HE3-08.pdf | |
| BZX79C24_T50R | Zener Diode 24V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | BZX79C24_T50R.pdf | |
| NTMFS4943NT1G | MOSFET N-CH 30V 8.3A SO8FL | NTMFS4943NT1G.pdf | |
| 5SGXEB9R2H43I2L | IC FPGA 600 I/O 1760HBGA | 5SGXEB9R2H43I2L.pdf | |
| PIC18F8720-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F8720-I/PT.pdf | |
| MB89663PF-GT-171-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89660 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (8K x 8) Mask ROM 64-QFP (14x20) | MB89663PF-GT-171-BND.pdf | |
| 10AS057K4F40E3SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1517-FCBGA (40x40) | 10AS057K4F40E3SG.pdf | |
| MAX329CWE+T | 2 Circuit IC Switch 4:1 3.5 kOhm 16-SOIC | MAX329CWE+T.pdf | |
| SP3232EUCA-L | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | SP3232EUCA-L.pdf | |
| MC74VHC1G126DF2G | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70 | MC74VHC1G126DF2G.pdf | |
| CD74HC32EE4 | OR Gate IC 4 Channel 14-PDIP | CD74HC32EE4.pdf | |
| MIC79050-4.2YMM-TR | IC BATTERY CHARGER LI-ION 8-MSOP | MIC79050-4.2YMM-TR.pdf | |
| XC6122D340ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D340ER-G.pdf | |
| TL4050A41QDCKT | Shunt Voltage Reference IC ±0.1% 15mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | TL4050A41QDCKT.pdf | |
| LT3008ETS8-3.3#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 20mA TSOT-23-8 | LT3008ETS8-3.3#TRMPBF.pdf |