| Manufacturer Part Number: | BZX85C18_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C18_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C18_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 12.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C18_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C18_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C18_T50A is new and unused, you can buy BZX85C18_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C18_T50A.
| STPR1020CB-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | STPR1020CB-TR.pdf | |
| VS-SD200R16PC | Diode Standard, Reverse Polarity 1600V (1.6kV) 200A Chassis, Stud Mount DO-205AC (DO-30) | VS-SD200R16PC.pdf | |
| 1N5922BPE3/TR12 | Zener Diode 7.5V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5922BPE3/TR12.pdf | |
| SMZG3799AHE3/52 | Zener Diode 27V 1.5W ±10% Surface Mount DO-215AA (SMBG) | SMZG3799AHE3/52.pdf | |
| DS1013M-25+ | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 25ns 8-DIP (0.300", 7.62mm) | DS1013M-25+.pdf | |
| 8N3SV75FC-0146CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0146CDI8.pdf | |
| A40MX04-2VQG80I | IC FPGA 69 I/O 80VQFP | A40MX04-2VQG80I.pdf | |
| ATMEGA32A-AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA32A-AUR.pdf | |
| MC9S08SH4MPJ | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-DIP | MC9S08SH4MPJ.pdf | |
| PIC16C67-10E/PQ | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC16C67-10E/PQ.pdf | |
| M2S060T-VF400I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 60K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 400-VFBGA (17x17) | M2S060T-VF400I.pdf | |
| TRS207IDBR | 5/3 Transceiver Full RS232 24-SSOP | TRS207IDBR.pdf | |
| PCA8575PW,118 | I/O Expander 16 I²C 400kHz 24-TSSOP | PCA8575PW,118.pdf | |
| SN74ABT574ADW | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ABT574ADW.pdf | |
| CD4093BE | NAND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | CD4093BE.pdf |