| Manufacturer Part Number: | BZX85C20_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C20_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C20_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 24 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 14V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C20_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C20_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C20_T50A is new and unused, you can buy BZX85C20_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C20_T50A.
| BZD27C20P-E3-08 | Zener Diode 20V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C20P-E3-08.pdf | |
| IRLL2705PBF | MOSFET N-CH 55V 3.8A SOT223 | IRLL2705PBF.pdf | |
| IXTH52P10P | MOSFET P-CH 100V 52A TO-247 | IXTH52P10P.pdf | |
| 8V19N407Z-24NLGI | IC ATTENUATOR/CLK SYNTH 72VFQFPN | 8V19N407Z-24NLGI.pdf | |
| CD74HC297EE4 | IC DIGITAL PHASE-LOCKD LOOP 16-D | CD74HC297EE4.pdf | |
| 8N4SV76EC-0155CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0155CDI8.pdf | |
| 8N3SV76FC-0028CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0028CDI.pdf | |
| ST26C32ABTR | 0/4 Receiver RS422, RS423 16-TSSOP | ST26C32ABTR.pdf | |
| MCP6043-I/MS | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6043-I/MS.pdf | |
| LM139DT | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 14-SO | LM139DT.pdf | |
| SN74CBT3384ADGVR | Bus Switch 5 x 1:1 24-TVSOP | SN74CBT3384ADGVR.pdf | |
| VND5025LAKTR-E | IC DVR HIGH SIDE DUAL POWERSSO24 | VND5025LAKTR-E.pdf | |
| LR745N3-G-P013 | SMPS Start-Up PMIC TO-92-3 | LR745N3-G-P013.pdf |