| Manufacturer Part Number: | BZX85C22_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 22V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C22_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C22_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 15.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C22_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C22_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C22_T50A is new and unused, you can buy BZX85C22_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C22_T50A.
| MBRD640CTT4G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | MBRD640CTT4G.pdf | |
| VS-VSKD236/04PBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 115A Chassis Mount MAGN-A-PAK (2) | VS-VSKD236/04PBF.pdf | |
| GP10KHE3/54 | Diode Standard 800V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10KHE3/54.pdf | |
| IRG4BC15UDPBF | IGBT 600V 14A 49W Through Hole TO-220AB | IRG4BC15UDPBF.pdf | |
| ISL26134AVZ | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 28-TSSOP | ISL26134AVZ.pdf | |
| M1A3P600-FGG256I | IC FPGA 177 I/O 256FBGA | M1A3P600-FGG256I.pdf | |
| 5SGXEB6R2F43I3LN | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXEB6R2F43I3LN.pdf | |
| Z8018010FSG | Z80180 Microprocessor IC Z180 1 Core, 8-Bit 10MHz 80-QFP | Z8018010FSG.pdf | |
| M2S090T-FGG676I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 676-FBGA (27x27) | M2S090T-FGG676I.pdf | |
| MAX4603EAE+ | 4 Circuit IC Switch 1:1 2.5 Ohm 16-SSOP | MAX4603EAE+.pdf | |
| MAX3471EUA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-uMAX | MAX3471EUA+T.pdf | |
| TLK3101IRCPG4 | 16/16 Transceiver IEEE 802.3 64-HVQFP | TLK3101IRCPG4.pdf | |
| SSM2305CPZ-R2 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 8-LFCSP (3x3) | SSM2305CPZ-R2.pdf | |
| TS1874IDT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | TS1874IDT.pdf | |
| ADA4610-1BRZ-R7 | J-FET Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | ADA4610-1BRZ-R7.pdf |