| Manufacturer Part Number: | BZX85C27_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 1W ±7% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C27_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C27_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 19V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C27_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C27_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C27_T50A is new and unused, you can buy BZX85C27_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C27_T50A.
| SBG3045CT-T-F | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | SBG3045CT-T-F.pdf | |
| CMRSH-4DO TR | Diode Array 2 Independent Schottky 40V 200mA Surface Mount SOT-963 | CMRSH-4DO TR.pdf | |
| 25CTQ045S | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | 25CTQ045S.pdf | |
| TZQ5256B-GS18 | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZQ5256B-GS18.pdf | |
| SMZJ3788A-E3/5B | Zener Diode 9.1V 1.5W ±10% Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SMZJ3788A-E3/5B.pdf | |
| 8N4SV76AC-0002CDI | VCXO IC 1228.8MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0002CDI.pdf | |
| 8N3SV76LC-0079CDI | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0079CDI.pdf | |
| LX4F232H5QCFIGA3 | ARM® Cortex®-M4 Stellaris® ARM® Cortex®-M4F 230 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LX4F232H5QCFIGA3.pdf | |
| DG418LEUA+T | 1 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-uMAX | DG418LEUA+T.pdf | |
| NCP1910A100DWR2G | Converter Offline Half-Bridge Topology 100kHz 24-SOIC, Less Pin 21 | NCP1910A100DWR2G.pdf |