| Manufacturer Part Number: | BZX85C33_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C33_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C33_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 35 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 23V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C33_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C33_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C33_T50A is new and unused, you can buy BZX85C33_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C33_T50A.
| BAT46AWFILM | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 150mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAT46AWFILM.pdf | |
| 2EZ6.8D5/TR12 | Zener Diode 6.8V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ6.8D5/TR12.pdf | |
| TIP32-BP | TRANS PNP 40V 3A TO-220 | TIP32-BP.pdf | |
| ATF-541M4-TR1 | RF Mosfet pHEMT FET 3V 60mA 2GHz 17.5dB 21.4dBm MiniPak 1412 | ATF-541M4-TR1.pdf | |
| IKD15N60RFAATMA1 | IGBT Trench 600V 30A 240W Surface Mount PG-TO252-3 | IKD15N60RFAATMA1.pdf | |
| SL38160AZC-17AHT | IC CLK A/V PLL VCXO CG 16TSSOP | SL38160AZC-17AHT.pdf | |
| DS1685-5IND+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 242B Parallel 24-DIP (0.600", 15.24mm) | DS1685-5IND+.pdf | |
| ADS901E/1KG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SSOP | ADS901E/1KG4.pdf | |
| ATMEGA329-16MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-QFN (9x9) | ATMEGA329-16MUR.pdf | |
| XC87813FFA5VACKXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 27MHz 52KB (52K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | XC87813FFA5VACKXUMA1.pdf | |
| TLV2402CDGKRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV2402CDGKRG4.pdf | |
| TSM103IDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TSM103IDT.pdf | |
| SST39WF1601-90-4C-MBQE | IC FLASH 16MBIT 90NS 48WFBGA | SST39WF1601-90-4C-MBQE.pdf | |
| ISL61851AIBZ | Hot Swap Controller 2 Channel USB 8-SOIC | ISL61851AIBZ.pdf | |
| NCP3064DR2G | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Adjustable 1.25V 1 Output 1.5A (Switch) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | NCP3064DR2G.pdf |