| Manufacturer Part Number: | BZX85C36_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C36_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C36_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 40 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 25V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C36_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C36_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C36_T50A is new and unused, you can buy BZX85C36_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C36_T50A.
| CDLL981B | Zener Diode 68V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL981B.pdf | |
| ACS102-6TA | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO92-3 | ACS102-6TA.pdf | |
| STD26P3LLH6 | MOSFET P-CH 30V 12A DPAK | STD26P3LLH6.pdf | |
| IRG5U75HH12E | IGBT Module Full Bridge Inverter 1200V 130A 540W Chassis Mount POWIR ECO 2™ | IRG5U75HH12E.pdf | |
| A3P060-2FG144 | IC FPGA 96 I/O 144FBGA | A3P060-2FG144.pdf | |
| XCV200E-7CS144I | IC FPGA 94 I/O 144CSBGA | XCV200E-7CS144I.pdf | |
| MB90427GAVPF-GS-516E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90427GAVPF-GS-516E1.pdf | |
| RE46C100S8TF | IC HORN DRIVER DUAL 8SOIC | RE46C100S8TF.pdf | |
| AD623AR-REEL7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD623AR-REEL7.pdf | |
| THS4631DR | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4631DR.pdf | |
| 74VCX00BQX | NAND Gate IC 4 Channel 14-DQFN (3x2.5) | 74VCX00BQX.pdf | |
| FT93C46A-USR-T | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOP | FT93C46A-USR-T.pdf | |
| N25Q128A13B1240F | IC FLASH 128MBIT 108MHZ 24TBGA | N25Q128A13B1240F.pdf | |
| LC75863E-E | IC LCD DISPLAY DRIVER 48QLP | LC75863E-E.pdf | |
| ZLPBLST0H2064GR55W4 | Microcontroller IC Infrared 20-SSOP | ZLPBLST0H2064GR55W4.pdf |