| Manufacturer Part Number: | BZX85C3V9_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C3V9_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C3V9_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C3V9_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C3V9_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C3V9_T50A is new and unused, you can buy BZX85C3V9_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C3V9_T50A.
| MSRTA500120(A) | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1200V (1.2kV) 500A (DC) Chassis Mount Three Tower | MSRTA500120(A).pdf | |
| R6220855ESOO | Diode Standard 800V 550A Chassis Mount DO-200AA, R62 | R6220855ESOO.pdf | |
| KSP2907ATF | TRANS PNP 60V 0.6A TO92 | KSP2907ATF.pdf | |
| IRG7T300HF12B | IGBT Module Half Bridge 1200V 570A 1600W Chassis Mount POWIR® 62 | IRG7T300HF12B.pdf | |
| C8051F020-GQ | 8051 C8051F02x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | C8051F020-GQ.pdf | |
| R5F21336CDFP#50 | R8C R8C/3x/33C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21336CDFP#50.pdf | |
| MC908AZ32ACFU | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC908AZ32ACFU.pdf | |
| R5F2L388MNFP#V0 | R8C R8C/Lx/38M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F2L388MNFP#V0.pdf | |
| CY7C64215-28PVXCT | IC CNTRLR USB FS 28SSOP | CY7C64215-28PVXCT.pdf | |
| SN65HVD3085EDG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD3085EDG4.pdf | |
| LTC2054IS5#TRMPBF | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | LTC2054IS5#TRMPBF.pdf | |
| MAX4188ESD+ | IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC | MAX4188ESD+.pdf | |
| PI3B32X384BE | Bus Switch 5 x 1:1 48-BQSOP | PI3B32X384BE.pdf | |
| 25LC080B-E/MS | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP | 25LC080B-E/MS.pdf | |
| VIPER28HD | Converter Offline Flyback Topology 115kHz 16-SO | VIPER28HD.pdf |