| Manufacturer Part Number: | BZX85C4V3_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.3V 1W ±7% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C4V3_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C4V3_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.3V | |
| Tolerance | ±7% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 13 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C4V3_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C4V3_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C4V3_T50A is new and unused, you can buy BZX85C4V3_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C4V3_T50A.
| VS-25ETS12STRLPBF | Diode Standard 1200V (1.2kV) 25A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-25ETS12STRLPBF.pdf | |
| SMP1322-079LF | RF Diode PIN - Single 50V 250mW SC-79 | SMP1322-079LF.pdf | |
| 2729GN-150 | RF Mosfet N-Channel 60V 250mA 2.7GHz ~ 2.9GHz 12.7dB ~ 13.2dB 165W 55QP | 2729GN-150.pdf | |
| 8N4SV76EC-0143CDI | VCXO IC 81MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0143CDI.pdf | |
| R5F36506DFB#30 | M16C/60 M16C™ M16C/60/65 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | R5F36506DFB#30.pdf | |
| R5F212K2SNFP#U0 | R8C R8C/2x/2K Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212K2SNFP#U0.pdf | |
| PI2DBS212QE | IC MUX/DEMUX 2X2 20QSOP | PI2DBS212QE.pdf | |
| LX128V-32FN208C | IC SWITCH DIGITAL 208FBGA | LX128V-32FN208C.pdf | |
| MC10EP451FAG | IC D-TYPE POS TRG SNGL 32LQFP | MC10EP451FAG.pdf | |
| M36L0R7060L3ZSF TR | IC FLASH PSRAM 192M | M36L0R7060L3ZSF TR.pdf | |
| S-1312B12-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA SOT-23-5 | S-1312B12-M5T1U3.pdf | |
| ISL95822IRZ-T | Robust Ripple Regulator™ (R3) Controller, Intel VR12.5, VR12.6 Voltage Regulator IC 1 Output 32-QFN (4x4) | ISL95822IRZ-T.pdf | |
| ISL95857HRTZ-T | Robust Ripple Regulator™ (R3) Controller, Intel IMVP8 Voltage Regulator IC 3 Output 40-TQFN (5x5) | ISL95857HRTZ-T.pdf |