| Manufacturer Part Number: | BZX85C6V8_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 1W ±6% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | BZX85C6V8_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-BZX85C6V8_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | BZX85C6V8_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
BZX85C6V8_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of BZX85C6V8_T50A is new and unused, you can buy BZX85C6V8_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for BZX85C6V8_T50A.
| SA2K-M3/5AT | DIODE GPP 2A 800V DO-214AC | SA2K-M3/5AT.pdf | |
| PZU7.5B2L,315 | Zener Diode 7.5V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | PZU7.5B2L,315.pdf | |
| SMBJ5381CE3/TR13 | Zener Diode 130V 5W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5381CE3/TR13.pdf | |
| S6008RTP | SCR 600V 8A Standard Recovery Through Hole TO-220AB-R | S6008RTP.pdf | |
| SUP70090E-GE3 | MOSFET N-CH 100V 50A TO-220 | SUP70090E-GE3.pdf | |
| 10AX057K1F40E1SG | IC FPGA 696 I/O 1517FCBGA | 10AX057K1F40E1SG.pdf | |
| TM4C1231E6PZI | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C1231E6PZI.pdf | |
| MC68340PV16VE | CPU32 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 16MHz 144-LQFP (20x20) | MC68340PV16VE.pdf | |
| ISL59910IRZ | 0/3 Receiver 28-QFN (4x5) | ISL59910IRZ.pdf | |
| 7132LA25J | IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC | 7132LA25J.pdf | |
| 70V7519S200BC | IC SRAM 9MBIT 200MHZ 256CABGA | 70V7519S200BC.pdf | |
| LP2985-50DBVTG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SOT-23-5 | LP2985-50DBVTG4.pdf |