| Manufacturer Part Number: | CDBFR001A |
|---|---|
| Manufacturer: | Comchip Technology |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 100mA Surface Mount 1005/SOD-323F |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDBFR001A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDBFR001A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration | |
| PCN Packaging | Label D/C Chg24/Mar/2016 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Comchip Technology | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 25V | |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 10V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1005 (2512 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1005/SOD-323F | |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDBFR001A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDBFR001A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Comchip Technology all series components. The condition of CDBFR001A is new and unused, you can buy CDBFR001A Comchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDBFR001A.
| MZ0912B50Y,114 | RF Transistor NPN 20V 3A 1.215GHz 150W Surface Mount CDFM2 | MZ0912B50Y,114.pdf | |
| DS1099U-CC+T | IC ECONOSCILLATOR DUAL 8USOP | DS1099U-CC+T.pdf | |
| 8N4SV75LC-0103CDI | VCXO IC 240MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0103CDI.pdf | |
| ADCS7478AIMFX/NOPB | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR SOT-23-6 | ADCS7478AIMFX/NOPB.pdf | |
| HI5628/6IN | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 48-TQFP (7x7) | HI5628/6IN.pdf | |
| MB91248ZPFV-GS-168E1 | FR60Lite RISC FR MB91245 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91248ZPFV-GS-168E1.pdf | |
| AD8476BCPZ-RL | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 16-LFCSP-WQ (3x3) | AD8476BCPZ-RL.pdf | |
| OPA4684IDG4 | Current Feedback Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | OPA4684IDG4.pdf | |
| CY7C4225-15ASXC | IC SYNC FIFO MEM 1KX18 64LQFP | CY7C4225-15ASXC.pdf | |
| AT28HC256E-90PI | IC EEPROM 256KBIT 90NS 28DIP | AT28HC256E-90PI.pdf | |
| IS43R16160B-6TL-TR | IC DDR SDRAM 256MBIT 66TSOP | IS43R16160B-6TL-TR.pdf |