| Manufacturer Part Number: | CDLL3040A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 1W ±10% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL3040A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL3040A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL3040A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL3040A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL3040A is new and unused, you can buy CDLL3040A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL3040A.
| 1N5820-E3/73 | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD | 1N5820-E3/73.pdf | |
| SMBJ5933A/TR13 | Zener Diode 22V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5933A/TR13.pdf | |
| J174,126 | JFET P-Channel 30V 20mA @ 15V 400mW Through Hole TO-92 | J174,126.pdf | |
| 2305M-1HLFT | IC BUFFER PLL 3.3V ZD 8-SOIC | 2305M-1HLFT.pdf | |
| 8N4DV85KC-0152CDI | VCXO IC 328.125MHz, 322.265625MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0152CDI.pdf | |
| TMS32C6414DGLZ5E0 | IC DSP FIXED-POINT 532-BGA | TMS32C6414DGLZ5E0.pdf | |
| A54SX08-1TQG176 | IC FPGA 128 I/O 176TQFP | A54SX08-1TQG176.pdf | |
| MAX3227CAE+T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | MAX3227CAE+T.pdf | |
| SI3211-KT | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-TSSOP | SI3211-KT.pdf | |
| SY89325VMI-TR | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 1.5Gbps 8-MLF® (2x2) | SY89325VMI-TR.pdf | |
| IS61WV12816DBLL-10TLI | IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP | IS61WV12816DBLL-10TLI.pdf | |
| ZXBM1017ST20TC | Motor Driver PWM 20-TSSOP | ZXBM1017ST20TC.pdf | |
| XC6124D328ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D328ER-G.pdf | |
| S-8338ABCA-P8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-SON (A) (2.9x2.8) | S-8338ABCA-P8T1G.pdf | |
| NCP1571DG | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | NCP1571DG.pdf |