| Manufacturer Part Number: | CDLL4742A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9056 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V ±5% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL4742A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL4742A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Glass Zener Diodes - Military, MIL-PRF | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | - | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL4742A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL4742A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL4742A is new and unused, you can buy CDLL4742A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL4742A.
| DSA120X200LB-TRR | Diode Array 2 Independent Schottky 200V 65A Surface Mount 9-SMD Module | DSA120X200LB-TRR.pdf | |
| LS411260 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 600A Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | LS411260.pdf | |
| IDH10G120C5XKSA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 10A (DC) Through Hole PG-TO220-2-1 | IDH10G120C5XKSA1.pdf | |
| MMRF1004NR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 130mA 2.17GHz 15.5dB 10W TO-270-2 | MMRF1004NR1.pdf | |
| SA572DR2G | IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 16-SOIC | SA572DR2G.pdf | |
| 601G-01ILF | IC CLK MULTIPLIER 16-TSSOP | 601G-01ILF.pdf | |
| CYI9531ZXCT | IC CLOCK GEN PCIX BUFF 28TSSOP | CYI9531ZXCT.pdf | |
| 8N4SV76BC-0174CDI8 | VCXO IC 136MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0174CDI8.pdf | |
| 8N4Q001FG-0067CDI | Clock Oscillator IC 192MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0067CDI.pdf | |
| 8N3QV01KG-1098CDI8 | VCXO IC 130MHz, 100MHz, 80MHz, 25MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-1098CDI8.pdf | |
| TC514COI713 | 4 Channel AFE 17 Bit 18mW 28-SOIC | TC514COI713.pdf | |
| ADS8353IPWR | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 16-TSSOP | ADS8353IPWR.pdf | |
| C8051F989-GUR | CIP-51 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (4K x 8) FLASH 24-QSOP | C8051F989-GUR.pdf | |
| Z84C0008FEC00TR | Z80 Microprocessor IC Z80 1 Core, 8-Bit 8MHz 44-QFP | Z84C0008FEC00TR.pdf | |
| ZL50021QCG1 | Telecom IC Switch 256-LQFP (28x28) | ZL50021QCG1.pdf |