| Manufacturer Part Number: | CDLL5242A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 10W ±10% Surface Mount DO-213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CDLL5242A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CDLL5242A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 9.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | DO-213AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CDLL5242A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CDLL5242A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CDLL5242A is new and unused, you can buy CDLL5242A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CDLL5242A.
| MBRT50030R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 30V 500A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT50030R.pdf | |
| CMDZ5229B BK | Zener Diode 4.3V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5229B BK.pdf | |
| JANTX1N5546DUR-1 | Zener Diode 33V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N5546DUR-1.pdf | |
| BC848BLT3G | TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 | BC848BLT3G.pdf | |
| JAN2N2946A | TRANS PNP 35V 0.1A TO46 | JAN2N2946A.pdf | |
| MAX510ACWE | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SOIC | MAX510ACWE.pdf | |
| ISL54402IRZ | IC SWITCH USB/AUDIO 10-TDFN | ISL54402IRZ.pdf | |
| MAX3243CPWG4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | MAX3243CPWG4.pdf | |
| TIR1000PWRG4 | Infrared Encoder/Decoder IC 8-TSSOP | TIR1000PWRG4.pdf | |
| TLV2450CDBVRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | TLV2450CDBVRG4.pdf | |
| 74ABT2541CSJ | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOP | 74ABT2541CSJ.pdf | |
| MT53B256M64D2NL-062 XT ES:C | LPDDR4 16G 256MX64 FBGA DDP | MT53B256M64D2NL-062 XT ES:C.pdf | |
| CAT6219ADJTD-GT3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 5 V 500mA TSOT-23-5 | CAT6219ADJTD-GT3.pdf |