| Manufacturer Part Number: | CLL4744A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4744A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4744A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4744A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4744A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4744A TR is new and unused, you can buy CLL4744A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4744A TR.
| APT2X50DC120J | Diode Array 2 Independent Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 50A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | APT2X50DC120J.pdf | |
| HTZ280H24K | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 24000V (24kV) 4.7A Chassis Mount Module | HTZ280H24K.pdf | |
| CURM105-G | Diode Standard 600V 1A (DC) Surface Mount Mini SMA/SOD-123 | CURM105-G.pdf | |
| TLZ18-GS18 | Zener Diode 18V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ18-GS18.pdf | |
| CLL5235B BK | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 | CLL5235B BK.pdf | |
| PDTD123YQAZ | TRANS PREBIAS NPN 3DFN | PDTD123YQAZ.pdf | |
| APTM50HM75SCTG | MOSFET 4N-CH 500V 46A SP4 | APTM50HM75SCTG.pdf | |
| PH16030L,115 | MOSFET N-CH 30V 38A LFPAK | PH16030L,115.pdf | |
| BSC020N025S G | MOSFET N-CH 25V 100A TDSON-8 | BSC020N025S G.pdf | |
| MAX1224ETC+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 12-TQFN (4x4) | MAX1224ETC+.pdf | |
| LTC2636IMS-HMI8#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-MSOP | LTC2636IMS-HMI8#PBF.pdf | |
| TMS320VC5510AGGWA2 | IC FIXED POINT DSP 240-BGA | TMS320VC5510AGGWA2.pdf | |
| M2GL060T-1FG484 | IC FPGA 267 I/O 484FBGA | M2GL060T-1FG484.pdf | |
| SN74LVC1G66DRLR | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 5-SOT | SN74LVC1G66DRLR.pdf | |
| LMC660AIN/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-DIP | LMC660AIN/NOPB.pdf |