| Manufacturer Part Number: | CLL4745A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4745A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4745A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 16 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4745A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4745A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4745A TR is new and unused, you can buy CLL4745A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4745A TR.
| CLL4731A TR | Zener Diode 4.3V 1W ±5% Surface Mount MELF | CLL4731A TR.pdf | |
| BCR 133F B6327 | TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 | BCR 133F B6327.pdf | |
| FQA11N90_F109 | MOSFET N-CH 900V 11.4A TO-3P | FQA11N90_F109.pdf | |
| APTGF100A120T3AG | IGBT Module NPT Half Bridge 1200V 130A 780W Chassis Mount SP3 | APTGF100A120T3AG.pdf | |
| ADS8422IPFBR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-TQFP (7x7) | ADS8422IPFBR.pdf | |
| AD5447YRUZ-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-TSSOP | AD5447YRUZ-REEL7.pdf | |
| A3P125-QNG132 | IC FPGA 84 I/O 132QFN | A3P125-QNG132.pdf | |
| R5F10WMAAFA#30 | RL78 RL78/L13 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F10WMAAFA#30.pdf | |
| AD8418BRMZ | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | AD8418BRMZ.pdf | |
| TLV2442AIPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2442AIPW.pdf | |
| SN74AHCT125PW | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | SN74AHCT125PW.pdf | |
| IDT74SSTV16859PAG8 | IC BUFFER 13-26BIT SSTL 64-TSSOP | IDT74SSTV16859PAG8.pdf | |
| AT45DB641E-UUN-T | 44BALL WLCSP, IND TEMP, 1.7V, T& | AT45DB641E-UUN-T.pdf | |
| AS4C256M8D2-25BINTR | IC SDRAM 256MX8 400MHZ 60FBGA | AS4C256M8D2-25BINTR.pdf | |
| UCC27512DRST | IC GATE DVR LOW SIDE 1CH 6WSON | UCC27512DRST.pdf |