| Manufacturer Part Number: | CLL4749A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4749A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4749A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 18.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4749A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4749A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4749A TR is new and unused, you can buy CLL4749A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4749A TR.
| PTFA180701FV4R250XTMA1 | RF Mosfet LDMOS 28V 550mA 1.84GHz 16.5dB 60W H-37265-2 | PTFA180701FV4R250XTMA1.pdf | |
| IPD30N06S4L23ATMA1 | MOSFET N-CH 60V 30A TO252-3 | IPD30N06S4L23ATMA1.pdf | |
| 8N4DV85KC-0162CDI | VCXO IC 100MHz, 98MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0162CDI.pdf | |
| ADC082S021CIMMX | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 SAR 8-VSSOP | ADC082S021CIMMX.pdf | |
| AD7564ARZ-B | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-SOIC W | AD7564ARZ-B.pdf | |
| XC2VP50-5FF1152C | IC FPGA 692 I/O 1152FCBGA | XC2VP50-5FF1152C.pdf | |
| MB90352ESPMC-GS-249E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90352ESPMC-GS-249E1.pdf | |
| MC9S12DG256BCFU | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | MC9S12DG256BCFU.pdf | |
| MAX206EEWG | 4/3 Transceiver Full RS232 24-SOIC | MAX206EEWG.pdf | |
| DS1640 | IC POWER FET PC 16-DIP | DS1640.pdf | |
| TPS3106E16DBVT | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-6 | TPS3106E16DBVT.pdf | |
| ISL21060CFH633Z-TK | Series Voltage Reference IC ±0.08% 10mA SOT-23-6 | ISL21060CFH633Z-TK.pdf | |
| LM385Z-1.2RA | Shunt Voltage Reference IC -2.4%, +2.01% 20mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LM385Z-1.2RA.pdf | |
| TPS62052DGSR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | TPS62052DGSR.pdf | |
| AP2115M-1.2TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1A 8-SOIC | AP2115M-1.2TRG1.pdf |