| Manufacturer Part Number: | CLL4755A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4755A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4755A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4755A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4755A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4755A TR is new and unused, you can buy CLL4755A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4755A TR.
| MBR2045CTHE3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 10A Through Hole TO-220-3 | MBR2045CTHE3/45.pdf | |
| BZX84-C10,235 | Zener Diode 10V 250mW ±5% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-C10,235.pdf | |
| BZX85C4V7_T50R | Zener Diode 4.7V 1W ±6% Through Hole DO-41 | BZX85C4V7_T50R.pdf | |
| VMM650-01F | MOSFET 2N-CH 100V 680A Y3-LI | VMM650-01F.pdf | |
| IRLR2905TRRPBF | MOSFET N-CH 55V 42A DPAK | IRLR2905TRRPBF.pdf | |
| ZL30106QDG1 | IC PHASE LOCK LOOP DPLL 64TQFP | ZL30106QDG1.pdf | |
| DG9424DQ-T1-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 3 Ohm 16-TSSOP | DG9424DQ-T1-E3.pdf | |
| SN75112DR | 2/0 Driver 14-SOIC | SN75112DR.pdf | |
| SN74AHCT541DW | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AHCT541DW.pdf | |
| 74LVC07APW/AUJ | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-TSSOP | 74LVC07APW/AUJ.pdf | |
| LTC4228CGN-1#PBF | Hot Swap Controller, OR Controller 2 Channel General Purpose 28-SSOP | LTC4228CGN-1#PBF.pdf | |
| PFS728EG | PFC IC Continuous Conduction (CCM) 24kHz ~ 95kHz eSIP-7G | PFS728EG.pdf | |
| LX8117-33CDT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V TO-252, (D-Pak) | LX8117-33CDT.pdf | |
| LF27ABDT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 500mA D-Pak | LF27ABDT.pdf | |
| LP2966IMMX-1833 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.8V, 3.3V 150mA 8-VSSOP | LP2966IMMX-1833.pdf |