| Manufacturer Part Number: | CLL4760A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 11975 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 1W ±5% Surface Mount MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CLL4760A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CLL4760A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CLL4728A thru CLL4764A - Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 150 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-213AB, MELF | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CLL4760A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CLL4760A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CLL4760A TR is new and unused, you can buy CLL4760A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CLL4760A TR.
| V40120CHM3/4W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 20A Through Hole TO-220-3 | V40120CHM3/4W.pdf | |
| VS-30ETH06STRRPBF | Diode Standard 600V 30A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-30ETH06STRRPBF.pdf | |
| SMP1302-040LF | RF Diode PIN - Single 200V 250mW SOD-882 | SMP1302-040LF.pdf | |
| D3Z2V7BF-7 | Zener Diode 2.8V 400mW ±4% Surface Mount SOD-323F | D3Z2V7BF-7.pdf | |
| VS-25RIA80 | SCR 800V 40A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-208AA (TO-48) | VS-25RIA80.pdf | |
| FMMT723TC | TRANS PNP 100V 1A SOT23-3 | FMMT723TC.pdf | |
| BC327,116 | TRANS PNP 45V 0.5A TO-92 | BC327,116.pdf | |
| IRFU3806PBF | MOSFET N-CH 60V 43A I-PAK | IRFU3806PBF.pdf | |
| MAX1136EUA+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 8-uMAX | MAX1136EUA+T.pdf | |
| MAX1427ETN+D | 15 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 56-TQFN (8x8) | MAX1427ETN+D.pdf | |
| TMS320DM641GNZ600 | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 548FCBGA | TMS320DM641GNZ600.pdf | |
| MPC8271VRMIBA | PowerPC G2_LE Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 516-FPBGA (27x27) | MPC8271VRMIBA.pdf | |
| LTC2850HS8#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | LTC2850HS8#PBF.pdf | |
| CBTV4011EE,551 | Multiplexer/Demultiplexer 64-TFBGA (7x7) | CBTV4011EE,551.pdf | |
| IS43DR16320D-3DBI-TR | IC DDR2 512MB 333MHZ CL5 84BGA | IS43DR16320D-3DBI-TR.pdf |