| Manufacturer Part Number: | CM100RX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 600V 100A 400W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM100RX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM100RX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Discontinued | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter with Brake | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100A | |
| Power - Max | 400W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 100A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 13.3nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM100RX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM100RX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM100RX-12A is new and unused, you can buy CM100RX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM100RX-12A.
| FMMV2109TA | DIODE VAR CAPAC 30V 33PF SOT23-3 | FMMV2109TA.pdf | |
| 8N3SV76FC-0037CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0037CDI.pdf | |
| PIC32MX564F064HT-V/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX564F064HT-V/PT.pdf | |
| XS1-L10A-128-QF124-C8 | XCore XS1 Microcontroller IC 32-Bit 10-Core 800MIPS 128KB (32K x 32) SRAM 124-QFN DualRow (10x10) | XS1-L10A-128-QF124-C8.pdf | |
| TLC4502ID | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLC4502ID.pdf | |
| TL322CDRE4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL322CDRE4.pdf | |
| SN74AC245DWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AC245DWG4.pdf | |
| 74ACTQ573SC | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | 74ACTQ573SC.pdf | |
| 74CB3T3245DGVRE4 | Bus Switch 8 x 1:1 20-TVSOP | 74CB3T3245DGVRE4.pdf | |
| MT28F400B5WG-8 BET | IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP | MT28F400B5WG-8 BET.pdf | |
| S-8259AAK-M6T1U | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer SOT-23-6 | S-8259AAK-M6T1U.pdf | |
| SLA7078MS LF2151 | Unipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel 23-SIP | SLA7078MS LF2151.pdf | |
| LTC2970IUFD#PBF | Power Supply Controller Power Supply Controller/Monitor 24-QFN (5x4) | LTC2970IUFD#PBF.pdf | |
| BU4227G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BU4227G-TR.pdf | |
| UC3835N | Linear Regulator Controller IC Positive Fixed 1 Output 8-PDIP | UC3835N.pdf |