| Manufacturer Part Number: | CM150DX-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 150A 960W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM150DX-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM150DX-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Featured Product | NX Series IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 150A | |
| Power - Max | 960W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 150A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 23nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM150DX-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM150DX-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM150DX-24A is new and unused, you can buy CM150DX-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM150DX-24A.
| CP527-2N6299-CT5 | TRANS PNP 1=5PCS | CP527-2N6299-CT5.pdf | |
| KSB834YTU | TRANS PNP 60V 3A TO-220 | KSB834YTU.pdf | |
| PIC16F616-H/ST | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-TSSOP | PIC16F616-H/ST.pdf | |
| DF36034FPJV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | DF36034FPJV.pdf | |
| MCP6061T-E/MNY | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TDFN (2x3) | MCP6061T-E/MNY.pdf | |
| TLC2254AQDRQ1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLC2254AQDRQ1.pdf | |
| 71V30L35TF8 | IC SRAM 8KBIT 35NS 64TQFP | 71V30L35TF8.pdf | |
| S-8253DAB-T8T1GZ | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 8-TSSOP | S-8253DAB-T8T1GZ.pdf | |
| FAN3226TMX_F085 | IC GATE DVR LOSIDE DUAL 2A 8SOIC | FAN3226TMX_F085.pdf | |
| MIC2211-MSYML-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 3.3V 150mA, 300mA 10-MLF® (3x3) | MIC2211-MSYML-TR.pdf | |
| S-1131B17UC-N4CTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 300mA SOT-89-5 | S-1131B17UC-N4CTFU.pdf |