| Manufacturer Part Number: | CM200DX-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1200V 200A 1250W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM200DX-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM200DX-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Featured Product | NX Series IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200A | |
| Power - Max | 1250W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.6V @ 15V, 200A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 35nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM200DX-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM200DX-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM200DX-24A is new and unused, you can buy CM200DX-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM200DX-24A.
| 1N4743AP/TR12 | Zener Diode 13V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4743AP/TR12.pdf | |
| 8N3SV75FC-0169CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0169CDI8.pdf | |
| PIC16LF18877-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 56KB (32K x 14) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC16LF18877-E/ML.pdf | |
| PIC16C56A-04E/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C56A-04E/P.pdf | |
| PIC32MX330F064HT-I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX330F064HT-I/PT.pdf | |
| MB9BF164LPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B160L Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB9BF164LPMC1-G-JNE2.pdf | |
| MPC850ZQ80BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 80MHz 256-PBGA (23x23) | MPC850ZQ80BU.pdf | |
| MAX14594EEWL+T | 1 Circuit IC Switch 2:2 380 mOhm 9-WLP (1.26x1.26) | MAX14594EEWL+T.pdf | |
| THS4275DRBT | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SON Exposed Pad (3x3) | THS4275DRBT.pdf | |
| MAX4275BKESA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4275BKESA.pdf | |
| FMS6203MTC1400X | IC VIDEO DRIVER 3CH 0DB 14-TSSOP | FMS6203MTC1400X.pdf | |
| SN74LVC574ADWE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74LVC574ADWE4.pdf | |
| 24FC64FT-I/OT | IC EEPROM 64KBIT 1MHZ SOT23-5 | 24FC64FT-I/OT.pdf | |
| S34MS02G104BHV010 | IC FLASH MEM 2GBIT 63BGA | S34MS02G104BHV010.pdf | |
| XC61CC3102MR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23 | XC61CC3102MR-G.pdf |