| Manufacturer Part Number: | CM300DX-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 600V 300A 960W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM300DX-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM300DX-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NX-Series of IGBTs Overview | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300A | |
| Power - Max | 960W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 300A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 34nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 2 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM300DX-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM300DX-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM300DX-12A is new and unused, you can buy CM300DX-12A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM300DX-12A.
| KBPC10005-G | RECTIFIER BRIDGE 10A 50V KBPC | KBPC10005-G.pdf | |
| 8N3DV85AC-0127CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0127CDI8.pdf | |
| LTC2321CUFD-14#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 SAR 28-QFN (4x5) | LTC2321CUFD-14#PBF.pdf | |
| MB90022PF-GS-466E1 | IC MCU 16BIT TP03F63 100QFP | MB90022PF-GS-466E1.pdf | |
| ATMEGA16L-8AC | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA16L-8AC.pdf | |
| OPA2335AIDR | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA2335AIDR.pdf | |
| SN74ABT543APWR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | SN74ABT543APWR.pdf | |
| CD4001BM | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | CD4001BM.pdf | |
| CD74HC30MT | NAND Gate IC 1 Channel 14-SOIC | CD74HC30MT.pdf | |
| 24LC08BHT-E/SN | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC | 24LC08BHT-E/SN.pdf | |
| MAX6385XS34D5-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS34D5-T.pdf | |
| MIC5231-5.0YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 10mA SOT-23-5 | MIC5231-5.0YM5-TR.pdf |