| Manufacturer Part Number: | CM400HA-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9050 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Single 1200V 400A 2350W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CM400HA-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CM400HA-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | IGBTMOD™ A Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Single | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400A | |
| Power - Max | 2350W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 400A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 70nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CM400HA-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CM400HA-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of CM400HA-24A is new and unused, you can buy CM400HA-24A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CM400HA-24A.
| AD9520-2BCPZ | IC CLOCK GEN 2.2GHZ VCO 64LFCSP | AD9520-2BCPZ.pdf | |
| ISPPAC-CLK5620V-01TN100I | IC CLK GEN FANOUT BUFFER 100TQFP | ISPPAC-CLK5620V-01TN100I.pdf | |
| 8N4SV76BC-0018CDI | VCXO IC 212.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0018CDI.pdf | |
| DS1308U-18+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1308U-18+.pdf | |
| MAX1113CEE+T | 8 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-QSOP | MAX1113CEE+T.pdf | |
| MB90025EPMT-GS-311E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025EPMT-GS-311E1.pdf | |
| SN65ALS176DG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65ALS176DG4.pdf | |
| CD74AC161M96E4 | IC 4BIT SYNC BIN COUNTER 16-SOIC | CD74AC161M96E4.pdf | |
| 74HC4075D-Q100J | OR Gate IC 3 Channel 14-SO | 74HC4075D-Q100J.pdf | |
| 74CBTLV6800PGG8 | Bus Switch 24-TSSOP | 74CBTLV6800PGG8.pdf | |
| SN74ABTH18502APMR | IC SCAN TEST UNIV TXRX 64LQFP | SN74ABTH18502APMR.pdf | |
| PC28F064M29EWBA | IC FLASH 64MBIT 60NS 64FBGA | PC28F064M29EWBA.pdf | |
| S25FL512SDPMFIG13 | IC FLASH 512MBIT CMOS SPI 16SOIC | S25FL512SDPMFIG13.pdf | |
| ADE7566ASTZF16 | IC ENERGY METER 1PHASE 64-LQFP | ADE7566ASTZF16.pdf | |
| LM25069PMMX-2/NOPB | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 10-VSSOP | LM25069PMMX-2/NOPB.pdf |