| Manufacturer Part Number: | CMDZ10V TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMDZ10V TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMDZ10V TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | CMDZ Zener Diodes | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200nA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 | |
| Supplier Device Package | SOD-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMDZ10V TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMDZ10V TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMDZ10V TR is new and unused, you can buy CMDZ10V TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMDZ10V TR.
| STP160N3LL | MOSFET N-CH 30V 120A TO-220AB | STP160N3LL.pdf | |
| RGTH50TS65GC11 | IGBT Trench Field Stop 650V 50A 174W Through Hole TO-247N | RGTH50TS65GC11.pdf | |
| AD7884APZ-REEL | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Flash 44-PLCC (16.59x16.59) | AD7884APZ-REEL.pdf | |
| MCF5407CAI162 | Coldfire V4 MCF540x Microcontroller IC 32-Bit 162MHz ROMless 208-FQFP (28x28) | MCF5407CAI162.pdf | |
| 74HCT368D,652 | Buffer, Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SO | 74HCT368D,652.pdf | |
| BQ29414DCTRG4 | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion SM8 | BQ29414DCTRG4.pdf | |
| S-80929CNNB-G8ZT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-80929CNNB-G8ZT2G.pdf | |
| XC6121C632MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C632MR-G.pdf | |
| MIC5331-J4YMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.5V, 1.2V 300mA 8-MLF® (2x2) | MIC5331-J4YMT-TR.pdf | |
| MP2040DU-LF-Z | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.9 V ~ 3.3 V 3A 32-QFN (5x5) | MP2040DU-LF-Z.pdf |