| Manufacturer Part Number: | CMPT2222A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMPT2222A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMPT2222A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 350mW | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMPT2222A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMPT2222A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMPT2222A TR is new and unused, you can buy CMPT2222A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMPT2222A TR.
| MMBD1504A_D87Z | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD1504A_D87Z.pdf | |
| MMSZ5237ET1G | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5237ET1G.pdf | |
| 1N5371CE3/TR8 | Zener Diode 60V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5371CE3/TR8.pdf | |
| LC75412WS-UF-E | IC ELECTRONIC VOLUME CTRL 48SQFP | LC75412WS-UF-E.pdf | |
| A54SX16P-2TQG176 | IC FPGA 147 I/O 176TQFP | A54SX16P-2TQG176.pdf | |
| MSP430F2132IPWR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8 + 256B) FLASH 28-TSSOP | MSP430F2132IPWR.pdf | |
| SN74LVTH652IPWREP | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | SN74LVTH652IPWREP.pdf | |
| PCA9626BS,518 | LED Driver IC 24 Output Linear PWM Dimming 100mA 48-HVQFN (6x6) | PCA9626BS,518.pdf | |
| LP2950ACN-L-3-3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA TO-92-3 | LP2950ACN-L-3-3.pdf |